Négyórányi lehetőségem volt a Balaton egyik nevezetes fürdővárosában körülnézni. Neve eredete meglepő, de nem a fürdőzésre utal, hanem, mint Fürjed a fürj madárra. A régi magyar nyelvben a kicsinyítőképző a „d” volt, ami használatát kiszorította a keleti szlávoktól átvett –ka, -ke vagyis a mai nyelvhasználatban Fürjeske lenne.
Vonattal érkeztem Balatonfüredre. A jelenlegi vasútállomás a szocialista kockastílus hagyatéka. Nem rég újították fel, de karakterét meghagyták. Szemben vele a 100 évnél is régebbi állomás épülete is megvan.
A reformkorban a fürdőkultúra által városiasodó településen számos szép villa épült, s maradt meg a tó partján.
Jókai Mór írónké (épült:1871) is itt van, amely múzeumként látogatható.
Erre a dicső időszakra emlékeztetve szeptember végén 23 – 25 között Romantikus Reformkor címen már tizenhetedik alkalommal ünnepséget rendeztek. A korhű viseletbe öltözött hagyományőrzők társaságában sétáltam a nagy múltú épületek között, ahol a századforduló időszakában neves társadalmi események zajlottak, illetve hazánk nagy költői, írói is megfordultak. Egy fiatal pár népviseletes ruhában tette tiszteletét. A felettébb gyönyörű kalotaszegi ruha más jellegű kultúrát tükröz.
A XIX. században az előkelő vendégek körében a
fürdőre járás nemcsak a gyógyulást szolgálta, hanem a társasági élet része is
volt. Balatonfüred ekkoriban vált politikusok, művészek találkozóhelyévé.
Térzene, színházi előadások, bálok, kirándulások, az élénk sport- és hajósélet
nyújtottak kikapcsolódást a korabeli közönségnek. Ebben az időszakban a tavi
fürdőzés csak kiegészítése volt a különféle savanyúvizes gyógymódoknak. Akkor
még teljes testet takaró fürdőruhákban mártóztak meg az emberek.
A reformkori városmagtól pár lépésre ringatóznak a kikötőben a szebbnél szebb vitorlások. A turistákat modernebb és veterán hajók szállítják a tavon. Legfőképpen Tihany a legkedveltebb cél.
A Tagore sétányon emlékmű áll az 1954. május 30-i hajótragédia 23 halálos áldozatának. A Pajtás nevű túlterhelt gőzhajó süllyedt el ekkor gyermeknapon, amelyen zömében gyermekek és kiskatonák utaztak. Tihanynak vette útját, amikor a parttól kb. 15 méterre felborult. A baleset után a hajót kiemelték, visszaépítették eredeti formájára, majd átkeresztelték Siófokra és újra szolgálatba helyezték 1987-ig a nyugdíjazásáig.
A vasútállomástól Északra a neoromán Vörös templom (épült: 1927) felé van a város másik központja. Arra már kevesebb villát találni, sőt a siskei városrészben falusias házak is akadnak más hangulatot adva Balatonfürednek.
Római villa alapjaira épült a XII. században a siskei régebbi nevén papsokai templom is, amelynek romjai a régi temetőnél találhatóak.
Sajnos a legújabb építkezések ízlése megbotránkoztatóak, mert szinte senkinek nem tetszik, mégis ilyeneket erőltetnek.
A polgármesteren, a képviselőkön és a város
főépítészén, illetve az általuk meghozott építkezést szabályozó rendeleteken
sok múlik, hogy milyen lesz a városkép. Senki sem érti kinek jó, ha ezek a
förtelmes épületek csúffá teszik Balatonfüred belvárosát.
források:
https://csodalatosbalaton.hu/programok/fesztival-koncert/romantikus-reformkor-2022-balatonfured/
https://balatonimuzeum.hu/kiallitasok/balatoni-furdokultura/
https://balatonfured.hu/2011/02/09/hivatali-elerhetosegek/