Az osztrák vasúti szabadjegyünket kihasználva Bécsbe ruccantunk ki. Autóval Sopronig (Ödenburg) gurultunk.
Innen óránkét kétszer is indul Bécs felé vonat. Az egyik átszállás nélküli. Mi a tervezettnél korábban érkeztünk a soproni vasútállomásra, így Bécsújhely (Wiener Neustadt) irányába utaztunk 7:47 órakor a motorvonattal és ott átléptünk a Grazból Prágába tartó nemzetközi RJ vonatra.
Wien Hauptbahnhof a főpályaudvar Bécs központjának szélén terül el, ami egy modern komplexum. Az egyik osztrák utastársam tanácsát kikérve vettünk két napijegyet 8+8 euroért és azzal az U1 –es metróval Karlsplatzig mentünk, majd az U4-es metróval Schönbunn megállóig. Itt már a föld felett van a nosztalgikus állomás.
A vendégbuszparkoló már a 9:30 órai érkezésünkkor félig tele volt.
A palota tárt kapuja mögött megdöbbenésünkre az udvaron úgy száz bódé állt emléktárgyárusokkal és gyorsétkezős funkcióval.
A múzeumi belépő vásárlásánál a drágábbat vagyis a 26 eurosat kértük. A legszebb termeket ebben a kategóriában van módunk megnézni. Magyar nyelvű tájékoztató készüléket kaptunk, amellyel 40 csodálatos emeleti helyiséget járhattunk végig egy óra alatt a világ minden részéről érkezett turistákkal. Bánatunkra fotózni tilos volt, amit mindenki betartott.
A hatalmas épület mögött a hatalmas parkba tettünk egy rövid sétát a Neptunusz-kút mellett elhaladva fel a dombon álló Gloriettéhez, amely Mária Terézia dicsőségét hirdeti.
Az itteni kávézóból vagy az odavezető lépcsősorról gyönyörű panoráma tárult elénk a palotára és Bécsre.
A park fái, növényzete március végén még téli csupaszságukban nem voltak látványosak. Az udvaron az egyik bodegánál 2 ínycsiklandozó melegszendvicset ettünk meg förtelmes áron, de nem takarékoskodni jöttünk. Kifelé menetünkkor már tömeg hömpölygött befelé a kapun és a turistabusz parkoló is megtellett. Újra metróra ültünk a Stephansplatz megállóig. A belváros közepét uraló román kor emlékeit is megőrző gótikus Szent István-székesegyház (Stephansdom) a legforgalmasabb turistacélpontok egyike. A templom ezernyi látogatói nem imát mondani mentek be, hanem az egyházi építészet remekét csodálni.
A hosszú és széles, két oldalán elegáns és drága boltokkal szegélyezett Graben sétáló utca, amely közepén áll az 1679-es pestisjárvány után emelt barokk emlékmű a város egyik legismertebb és legkiemelkedőbb szobrászati alkotása. Oldalában aranyozott magyar címer van.
A Szent Péter barokk katolikus ovális templom pár lépéssel beljebb nyitott kapujával, pazar díszítésével csalogatott be minket. Helyén Bécs egyik legrégibb, Nagy Károly által 792-ben alapított temploma állt, amelyből mára semmi sem maradt.
A világ egyik legdrágább bevásárló utcája a Kohlmarkt, amelyben a híres divatcégek üzletei előtt sorok állnak. A kirakatban borzalmas, undorító ruhák láthatóak, de mégis, ha a divat ezt diktálja, akkor vannak fanatikusok, akik képesek nagy összegeket adni ezekért. Az utca végén feltűnik szépségével a Hofburg, amely félkörívben öleli a Michaelerplatzot. A tér közepén középkori és újkori maradványok mellett a római tábor külvárosának (Canabae) maradványai is előkerültek a régészeti ásatások során. Egy szeletét meghagyták temetetlenül.
Itt is fiakerek és nosztalgikus elektromos autók vitték a gazdagabb turistákat Bécs nevezetes pontjai között. Mi gyalogtempóban fotózgatva nem éreztük szükségét egyikre sem. A belső udvarok egyikén hatalmas bronzszobor. Ezt az emlékművet I.Ferdinánd emeltette apja Habsburg–Lotaringiai Ferenc József Károlynak (1768 – 1835), aki II. Ferenc néven német-római császár és cseh király, majd I. Ferenc néven osztrák császár és magyar király. A
Hofburg középkori várkastély formáját a barokk korban fokozatosan elvesztette és bővítésekkel hatalmas császári palotává alakították át. A félköríves palotarész előtt Savoyai Jenő herceg lovasszobra áll. A város 1683-as török ostroma során a felmentőserege hozzájárult éppúgy a győzelemhez, mint egyik anyai felmenőm Szerémi Bornemisza Sebestyén (Sebastianus Abstemius de Syrmium) és kis csapata. Lipót császártól ezért felvidéki birtokot és a Sirmiensis nemesi előnevet kapta. Küzdelmük akkor sikerrel járult a muzulmánok felett, de Bécs utcáit most látva háború nélkül lesz lassan a betelepülések által muzulmánná.
A várkapu (Burgtor) íve alatt hagytuk el az óvárost. Ez egy a Napóleon serege által elpusztított korábbi helyére épült öt hatalmas ívből. A Burgring főúton átmenve két hatalmas szinte teljesen azonos múzeum áll szemben egymással a Mária Terézia téren (Maria-Theresien-Platz). Középen monumentális szobra áll a Habsburg Birodalom egyetlen női uralkodójának.
A Burgring (Várgyűrű) körút mentén tovább haladva az osztrák parlament ókort idéző oszlopos együttese 1883-ban épült ógörög klasszicista stílusban. Az épület meghatározó építészeti jellegzetességei a számos oszlop és a háromszögletű oromzat, valamint a számtalan szobor. Ókori istennők határozzák meg a látványt: Pallasz Athéné, a bölcsesség istennőjének kútja a főbejárat előtt, valamint Niké az isteni hatalom és a győzelem hírnöke a Parlament tetején.
A szomszéd a neogót városháza. A felújítási munkák miatt félig leponyvázva és körbekordonozva találtuk.
A körút túloldalán az 1888-ban épült barokk Várszínház (Burgtheater) egyhangú fehér, mint oly sok jeles épület Ausztriában, pedig a stukkók és a homlokzatdíszek eltérő színeivel még csodálatosabbak lehetnének.
Az itteni villamosmegállóban a D járatra felléptünk és a végállomásig pihentünk az üléseken, miközben Bécs egy részét ilyen módon is megismertük. A járat visszaindulásáig egy kávét elfogyasztottunk a közeli kávézóban, hogy további frissességet adjon a napunkon.
A Bécsi Állami Operaháznál léptünk le, ahonnan az U1 metróval a főpályaudvarra értünk vissza. Szörnyűségben is volt Bécsben látvány, mert egy drogosnak tűnő személyt a mentősök ápoltak a villamosmegállóban. Undort keltett bennünk, hogy gátlástalanul magukat nőknek képzelő férfiak női divatban, viseletben járkáltak. Megint bécsújhelyi (Wiener Neustadt) irányba utaztunk először a Prágából jövő RJ vonattal, majd a motorvonattal Sopronig (Ödenburg). Az autónkkal még bő 2 óra kellett, hogy ismét otthon legyünk, ami 21 órai érkezést jelentett.
források:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Sch%C3%B6nbrunn
https://hu.wikipedia.org/wiki/Szent_Istv%C3%A1n-sz%C3%A9kesegyh%C3%A1z_(B%C3%A9cs) https://www.hetedhetorszag.hu/ausztria/graben
https://hu.wikipedia.org/wiki/Szent_P%C3%A9ter-templom_(B%C3%A9cs)
https://www.wienmuseum.at/de/standorte/ausgrabungen-michaelerplatz
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése