2014. december 27., szombat

Olaszország: Bassano del Grappa



December eleji olaszországi utam második városaként a szőlőpálinkájáról híres negyvenháromezer lakosú Bassano del Grappaba utaztam. Húszperces vonatozásra található Castelfrancotól az Alpok lábánál. A régi stilusában meghagyott kedves állomásépülettől csupán ötpercnyire van az óváros. 

Néhány toronnyal szakaszosan maradt meg a városfal. 


Tövében mobilhalárusok kínálták hangosan a portékáikat. 

Szűk kis utcácskáiban a város központjába a Liberta és a Garibaldi térhez értem, ahol kirakodóvásár zavarta a közlekedést és a fényképezést. 


Szerencsémre már kezdtek összepakolni és egy óra múlva már csak az adventi árusok maradtak ott. A két teret az óratornyos városháza melletti festett homlokzatú épület választja el csupán. 









A vásári nyüzsgésben balkáni zenész cigányok koldultak, de adakozni nem igyekeztek az emberek. A szomszédos Montevecchio terecskén nosztalgikus körhinta szórakoztatta a gyerekeket. 

A közeli dombon álló vár az Ezzelinok ősi sasfészke. Innen lenyűgöző kilátás nyílik a városra és az egész vidékre illetve az Alpokra. 






Az emléktárgyárusoknál a falitányérok tetszettek a leginkább.

A Brenta folyó nevezetes 1209-ben alapozott fedett fahídján a túlparti házak festői sorát csodáltam. 





A folyó mindkét oldala annyira beépült, hogy a híd bejáratai leginkább díszes kapualjakra emlékeztetnek. Sokszor megsérült, de mindig helyreállították. Néhol meghagyták rajta a háború golyóütötte sebeit.


 Északabbra a malomgátnál a Brenta habzó víze hömpölyög az Alpok felől.
  

A kétórás nézelődést követően ismét a vasútállomásra indultam, hogy Cittadella felé utazzak.
 
A peronon egy vasutas fickó miután az önjáró mobil állványon kicserélte a kiégett izzót lassú tempóban gurult a műhelye felé. Modernkori Rómeóként pózolt rajta a bakfis lányoknak tetszelegve, akik jót nevettek ezen. Romeó vagyok és Verona felé tartok Giuliettahoz. – mondta poénkodva.



A várost az i.e. II. században alapították a rómaiak Bassianus néven. Egy 2009-ben talált bronz kard, a Spada di Riccardo az i.e. XVIII. és XV. század közé datálódik, vagyis valószínűleg a rómaiak előtt már jóval régebben is lakott volt.

A kastélyát először 1150-ben említették. Vicenza 1175-ben foglalta el, de Bassano szabad város maradt, egészen a XIII.-XIV. századig.

Milánó 1368-ban vette birtokába, majd 1404-ben Velence: ők hamar felvirágoztatták a várost, hamarosan fontos ipari központ lett, főbb termékei a gyapjú, a vas, a réz és a kerámia volt.

A francia forradalom alatt itt zajlott a Bassanói csata. 1815-ben a Lombard-Velencei Királyság része lett, majd 1866-ban az Olasz Királysághoz csatolták, bár Napóleon hónapokat töltött Bassanóban.

Az eredeti neve Bassano Veneto volt. Az első világháborúban elszenvedett borzalmas csaták emlékére a Monte Grappanál nevezték át Bassano del Grappara, a sok áldozat előtt tisztelegve. Ernest Hemingway itt írta -miközben mentős volt a háborúban -, Búcsú a fegyverektől című művét. De nem csak ő tartózkodott itt ez idő tájt: Scott Fitzgerald és Dos Passos is itt szolgált.

A Szent Ferenc templomban XIV. századi freskó maradványok találhatóak. A mellette lévő városi múzeumban olyan művészek alkotásai láthatók, mint Tiepolo, Dürer, Bernini és Rembrandt.


Itt élt és alkotott Jacopo Bassano festő, és itt találták fel a Grappa nevű törkölypárlatot is.

2014. december 23., kedd

Olaszország: Castelfranco

December elején a kellemes hőmérsékletű Olaszországban használtam ki az ingyenes vasúti utazási lehetőségemet. Az Alpok és Velence közötti térség kevésbé ismert városkáit terveztem úti célként. Szerda délután indultam nagykanizsai és gyékényesi átszállással Zágráb felé a Rippl-Rónai IC-vel. Semmilyen pótdíjat nem kellett a határtól már váltani. Az egyik besorozott vasúti kocsival még Szlovénia fővárosába is el tudtam jutni. Ott a Münchenbe tartó nemzetközi vonattal az első osztrák városig Villachig kellett utaznom. Innen hajnalban három órás várakozás után a Bécsből Velencébe tartó expresszre léptem fel. Az osztrák viszonylatra nem volt jegyem, amit pótdíjmentesen a vonaton meg tudtam váltani. Az Alpok szépségéből az éjszakai utazás miatt semmit nem láttam. Trevisoba 7:46 órakor érkeztem, de nyomban átszálltam Castelfranco felé. 


Félórányi vonatozással értem oda.

A hangulatos állomásról pár száz méterre található a 33 ezer lakosú város középkori magja, amelyet vizesárok ölel.
  


A kis hídon túl a várkapu hatalmas négyszögletű tornya áll, rajta órával. 



A gótikus kapunyíláson jutni a négyzetalapú óvárosba.




A reneszánsz vezető velencei mestere a fiatalon elhunyt Barbarella Giorgione szobra a várfal előtti sétányon áll.

Életművét mindössze alig több mint tíz év alatt alkotta meg. Itt töltötte gyermekkorát, a házak falain itt tette próbára ifjúi ecsetjét.

Talán itt festette Madonna-képét is.



Múzeumával szemben barokk templom áll, amely előtt és belsejében is Jézus születésének eljövetelére emlékeztetésül Betlehemet építettek. Az utóbbinál Castelfranco makettja szolgált háttérként.




Az egyenes utcácskákban a régi házak között kisétáltam a másik várkapun.


A híd és a sarokbástyás várfal visszatükröződött a várárokból.




A kb. negyed négyzetkilométernyi védett terület már a középkorban is hamar szűknek bizonyult, így azon túl is építkeztek. Árkádos házainak egy része is ebből a korból való.





A vasútra két óra nézelődést követően értem le. Közelében elhaladtam egy velencei hatású óratornyos templom előtt.


A vonattal innen Bassano del Grappa felé utaztam tovább, amit egy másik részben írtam meg.