2018. augusztus 9., csütörtök

Scuol (Schuls) Svájc

Taraspból délután átsétáltam az Inn folyó hídján, hogy a túlparti 1290 méter magasan fekvő, 2100 lakosú Scuol települést megnézzem. A rétorománoknak itt él a legnagyobb közössége. A városházának is beillő szépségű vasútállomásról több szálloda mellett kanyarogtam le a központba. 





A muskátlis, évszázados, festett falú házak két kis teret vesznek körül, amelyek közepén hűs vizű kutak állnak. 






















A múzeum 15 órai nyitását megvárni nem volt időm. Szerintem helytörténeti anyagú lehetett. Előtte egy kopott szekér állt. 


A San Geer evangélikus templom a temetővel az Inn parti sziklán magasodik. Scuol neve is innen ered a latin scopulus „sziklából” származik. Az ásatások során a templom dombján fedezték fel a legrégibb településre utaló maradványokat, amik a bronzkorból, Kr. e. 1500-ból származnak. Arra is következtetnek, hogy itt egy karoling kori templom is állhatott, ami 1258-ban leégett. A XVI. század elejére a román utódtemplom megrozzant, ezért 1516-ban megépítették a mostani gótikusat. A közösség 1530 körüli időkben protestánssá vált. 





A terület 1622-ben újra Habsburg fennhatóság alá került egy bérleti szerződés alapján. A harmincéves háború itt Graubünden kanton fennhatóságáért folyt. Végül két 1649-ben és 1652-ben kötött szerződést követően osztrák jogkörrel eladásra került. Svájchoz csupán 1803-ban csatlakozott.
A szikla alatt burkolt fahíd köti össze a két oldalt, de sajnos zártsága miatt nem lehet róla a hömpölygő folyóra lepillantani. 






Megfordulva visszasétáltam a vasútállomásra, amely végén az ütközőbak felől található a kabinos felvonóállomás.  

a régi kabinok kiállítva Scuolban

A fel- és lemenet összesen 25 frankba kerül. Rollert is kérhet itt az, aki gurulva szeretne visszajutni. Nem éltem ezzel a lehetőséggel. Az egyre emelkedő kabinból a táj egyre messzebb belátható és közben Scuol házai zsugorodnak.





A felső állomáson kiszállva a csúcsok felé és a további felvonókig több út is vezet. 




Egy műanyag fóliával bélelt lencse alakú meder víztárolóként működött volna, de éppen csak pár cseppnyi víz volt benne a szokatlan szárazság okán. Félórás gyaloglás után a hegyi vendéglőben egy jó pohár sört kértem, amit 4,5 frankért kínáltak. 

















Igyekeztem a legmagasabb pontra felérni, de úgy, hogy még a felvonó 17:15 órai leállítása előtt visszataláljak. A láthatáron belül csak legelésző birkák ritkították a füvet. 


Visszautazván a vonatom lehúzott ablakán a táj szépsége gyakran adott fotózásra alkalmat. 








Sargansban a csatlakozásra várva az állomás mögötti téren a fafúvósok koncertjét néhány percig hallgattam, majd bemerészkedtem a belváros széléig a maradó fél óra alatt. 

Sargans vasútállomás





Az éjszakai vonaton aztán Grazig jól kipihentem magamat. Onnan az elővárosi vonattal Fehringbe tértem vissza és az ott parkolt autómba ülve pedig hazahajtottam.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése