2017. május 27., szombat

Libochovice (Libochowitz) az Eger folyó mentén 5/4


Meglepő, de Báthory Zsigmond birtoka is volt a 3500 lakosú Ohří (Eger) folyó menti cseh Libochovice (Libochowitz). 


Báthory Zsigmond fiatalabb korában
Aznap negyedik városként választva jöttem megnézni. Csupán 25 percnyi vonatozásra van Lounytól. A kopott városközponti vasúti megállójánál élénk színű csokoládé üzem áll, amely egykoron a külsejéből ítélve malom lehetett. 


Libochovice (Libochowitz) a malomból lett csokigyár

Csupán pár száz métert kell lépkedni parányi központjához, ami lényegét illetően egy utcából és annak térré kiszélesedő részéből áll. A Szentháromság szobor körül találni a legrégebbi házait. 

Libochovice utcakép


Libochovice főtere

Libochovice főtere




A cseheknél jellemző átfogó felújítási hullám rengeteg települést széppé tett, de ez még ide Libochovicébe nem ért el teljes lendületével. A városka nevezetessége a kastély, ami belülről gyönyörű, de kívülről még kopott. A folyó partján áll gondozott parkjával. A barokk Mindenszentek templom felől közelítettem meg az úri építményt.






Libochovice (Libochowitz) kastély az Ohří (Eger) folyó partján 

Libochovice (Libochowitz) a kopott kastély

Libochovice (Libochowitz) kastély

Libochovice (Libochowitz) kastély

Libochovice (Libochowitz) kastély









Libochovice területét 1272-ben említik meg először, mint a Teplá (Tepl) kolostor birtoka. A XIII. század végén a területet a schlebi Heinrich (Hynko) von Lichtenburg szerezte meg, aki meghagyta a Klep vár felépítését. A településnek viszont már 1282-ben léteznie kellett, mert azt egy nemesi család irataiban megemlítik. Johann von Luxemburg 1324-ben Heinrich (Hynko) fiától szerzi meg az uradalmat. Johann von Luxemburg 1336-ban a Klep várat eladja és a libochovicei erősséget több kis faluval együtt. A huszita háborúk folyamán Zajic von Hasenburg a katolikusok oldalán állt és ezzel magára vonta a husziták haragját, akik Lounyból Jan Žižka vezetésével érkezve aljas módon megtámadták Libochovicét. Miután bevették és felgyújtották a husziták négy katolikus papot és két védőt égettek el a városháza előtt. Jan III. Zajic von Hasenburg uraság 1507-ben II. Vladislav (II. Uászló) uralkodása idején megkapta az éves és heti vásártartás jogát. Halálát követően 1553-ban a Hasenburg uradalmat megosztják. Kryštof Zajíc 1558-ban és fivére Jiří 1564-ben eladta a saját részüket az idősebb Johann von Lobkowitznak, ami által megszűnt a Hasenburg uradalom. Az idősebb Johann Popel Lobkowitz mezővárossá alakítja Libochovicét és több falut is birtokba vesz hozzá. Libochovicét városi rangra 1560. augusztus 7-én I. Ferdinand emeli. A régi várat 1560-ban lebontják és 1564-ben egy reneszánsz kastélyt emelnek a helyén. 1590-től a fiú Georg Popel Lobkowitz örökli az uradalmat. Ő további kiváltságokat ad a városnak, köztük a sörfőzést is engedélyezi. A II. Rudolf elleni összeesküvés vezetőjeként letartóztatják és az 1607-es haláláig Elbogen (Loket) várában raboskodik. 

Itt a régi templomkapunál van eltemetve Georg Popel von Lobkowitz, akit 1607-ben ártatlanul fejeztek le az elbogeni vár fokán

Az uradalmat 1606-ban a heves vérmérsékletű Báhtory Zsigmond szerzi meg, de 1610-ben már Adam von Sternberg kapja. Báthory Zsigmond 1606-ban lemond az Erdélyi Fejedelemségről II. Rudolf császár javára és ezért 50 ezer dukátot (arany tallért) kapott továbbá élete végéig a távoli libochovicei uradalom használati jogát. Ez akkor Libochovice várost, a kastélyát és még 17 környező falut meg egy kisebb erősséget jelentett. Ő ide az egész udvartartásával együtt költözött be. A következő évben leköveztette a főteret Libochovicében. Gutaütést kapott, amely során egyik keze és mindkét lába lebénult. Erdélyből hívtak hozzá orvost, aki meggyógyította. Csak rövid ideig lakik itt, mert 1610-ben császárellenes összeesküvés miatt fogságba vetették. Prágában 1613. március 27-én halt meg 41 évesen. 



Báthory Zsigmond fejedelemkori arcképe

Wenzel Vojtech von Sternberg 1676-ban eladta Gundakar von Dietrichsteinnek. Ő 1683-ban kibővítteti és barok stílusban alakíttatja át a kastélyt. A francia park 1685-ben lett kialakítva és ez évben épült fel a pálmaház is. Cukorgyár létesül 1847-ben. Miután Libochovice patrimonális uradalom lett 1850-től járásbírósággal rendelkező hellyé vált. Miután férfiágon kihal a Dietrichstein család 1858-tól a Herberstein grófok öröklik meg, akiktől 1945-ben veszi el a Csehszlovák állam. A vasúttal elsőként 1882-ben kötik össze Lovosice (Lobositz) felől, majd 1902-ben azt folytatták Louny (Laun) irányába. Új vashidat emelnek 1893-ban az Ohří (Eger) folyó fölé. A város lakossága 1910-ben 2280 volt. Üveg- és téglagyárat létesítenek 1912-ben. A helyi munkások többsége cseh nyelvű, akik a jobb munkakörülmények kiharcolásáért szervezkedtek. Libochovice 1939-1945 között a náci megszállás alatt a Cseh-Morva Protektorátushoz tartozott. A zsidókat és a cseh értelmiségieket üldözték.  

https://de.wikipedia.org/wiki/Libochovice

2017. május 16., kedd

Louny (Laun) az Eger folyó mentén 5/3

Az Ohře (Eger) folyó mentén a harmadik megtekintésre kiszemelt város is csupán 15 perces vonatozással érhető el az előzőtől. A 18,5 ezer lakosú városban három helyen is megáll a vonat. Louny-město állomást választottam. Két órán át jöttem nézelődni. Gyalogosan bejárva a tarka házai között tapasztalni a műemlékfelújítás sikerét.
A szocializmus idején számtalan megóvásra érdemes épületet jellegtelenekre cseréltek le. A rendszerváltás után a cseh belvárosok megszépültek, mert tatarozásokkal kopottságukat megszüntették. Így volt ez Louny (Laun) központjában is. Pár évvel ezelőtt egy fordított folyamat is elkezdődött. A külsejében a környezetéhez illő arculatot kapott egy szürke épület, amely követendő példa lenne hazánkban is. Az alábbi és a felső képen kiválóan összevethető ez.






zsinagóga








városi könyvtár

az "új" városháza



Husz János bronzszobrának tenyeréről védőmaszkos restaurátor távolította el a korróziót. 
Husz János szobra

Mögötte áll az 1380-ban Szent Miklós tiszteletére felszentelt gótikus templom. A tornyát kivéve az 1517-es nagy tűzvésznek esett áldozatul, amit 1538-ig tartó újjáépítése követett. Belépődíj ellenében fel lehet menni a harangtoronyba. 






A kőpárkányos kilépőjén jól esett a hűsítő huzat. Letekintve az óváros tárult elém, de egy másik szögben egy lakótelep. A korábbi elővárosi negyede a szocializmus áldozata lett, mert 1970-ben lebontották és előregyártott elemekből lakótelepet építettek a helyébe. Egy régebbi templomot és temetőt hagytak meg csupán a közepén. Sok XIV. és XVI. századból származó házat meg a saját forrással rendelkező fürdőházat is letarolták. 





Az 1820-40-es években a kor szokásainak megfelelően a feleslegesnek tartott középkori városerődítéseknek mintegy kétharmadát lebontották. A megmaradt szakasz jól mutat. 










barokk kórház


Az Ohře (Eger) folyó gátja mellett kastélynak beillő malom áll.
  
malom



Louny (Laun) története:
A város keleti részén folyt ásatások kelta település nyomait tárták fel. Később markomannok telepedtek le a mai város területén, akiknek közösségi ittlétüknek a bizonyítékait a régészek megtalálták. A szlávok a VI. században jelentek meg itt. A város neve valószínű keresztnévből származik, amely először még, mint falu egy 1088-as II. Vratislav királyi birtokjegyzékben bukkan fel.
A környék számtalan kistelepülésével együtt a XII. század elején 1115-ben a kladrubyi (Kladrau) apátság tulajdona volt. Később egymás után több környékbeli nemes úr birtokolja pl. Fridrich herceg 1186-ban. Majd II. Přemysl Ottokár szerzi meg, aki 1253-ban az idehívott szász takácsok számára királyi várost alapított. Ehhez kedvezőbb helyszínnek mutatkozott a falutól keletre elhelyezkedő, nem túl magas, de jól védhető fennsík.

Laun 1650 körül

A fontos kereskedelmi út, amely Prága, Drezda és Nürnberg között erre haladt az Ohře (Eger) folyón a gázlón csak alacsony vízállás esetén volt járható. Az utazók támogatták, hogy megépüljön egy fahíd, amely gyorsabbá és biztonságosabbá tette az átkelést. Erre 1295 előtt került sor. A hídpénz biztos bevételi forrásként szolgált a királynak és a városnak, mert a kereskedők még inkább ezt az utat választották az áruikkal.
A város szász őslakosai egyébként a cseh környezetben hamarosan elcsehesedtek és valószínűleg a szakmájukat is elfeledték, mert a későbbiekben semmilyen híradás nincs a textilgyártásról. Polgárai bővérű természetű emberekként váltak ismertté. Verekedősek és hirtelen haragúak lehettek, mert a középkorban ilyen mondás járta: "Örülhet az, akit Launban nem ölnek meg..." Bővérűségükről a régi feljegyzések is tanúskodnak: a városi tanács ugyanis a házasságtöréseket és egyéb erkölcsi kilengéseket itt nem pellengérrel vagy szégyenpaddal, hanem kizárólag pénzbüntetéssel sújtotta, s a krónikák szerint csupán 1545-ben 230 aranydukátra rúgott a tilosban szerelmeskedők büntetése! Ebből kikövezték a várost, sőt még a városfalak javítására is jutott belőle.
Az elcsehesedett Laun az 1420-ból kezdődő háborúkban a husziták oldalára állt. Ebben az időszakban számos katolikus intézménye és a kolostora pusztult el. A város óriási egyházi birtokokat szerzett, de ezeket Pogyebrád György alatt vissza kellett szolgáltatni.
A városi tanács már említett pénzéhsége nem volt véletlen Az 1517-es tűzvész volt a legpusztítóbb, amikor csaknem az egész város megsemmisült.
A harmincéves háború alatt 1620–ban elővárosa leégett. A megfogyatkozott lakosságot németekkel pótolták.
A nehezen talpra álló várost 1802-ben és 1808-ban is tűzvész sújtja, amelyek az 1517 után épült házainak zömét elpusztította.
A Drezda környéki csata 1813. augusztus 26–27-én zajlott a Napóleon vezette francia és a hatodik koalíció osztrák–orosz–porosz Schwarzenberg herceg vezette seregei között, ami a franciák győzelmét hozta. Ekkor Lounyt kórházvárossá tették és az összes szállodáját, fogadóját a sebesültek ápolására használták.

Fejlődésének nagy lendületét a vasúti közlekedésbe való bekapcsolása jelentette az 1860-as évek végétől.