2017. május 27., szombat

Libochovice (Libochowitz) az Eger folyó mentén 5/4


Meglepő, de Báthory Zsigmond birtoka is volt a 3500 lakosú Ohří (Eger) folyó menti cseh Libochovice (Libochowitz). 


Báthory Zsigmond fiatalabb korában
Aznap negyedik városként választva jöttem megnézni. Csupán 25 percnyi vonatozásra van Lounytól. A kopott városközponti vasúti megállójánál élénk színű csokoládé üzem áll, amely egykoron a külsejéből ítélve malom lehetett. 


Libochovice (Libochowitz) a malomból lett csokigyár

Csupán pár száz métert kell lépkedni parányi központjához, ami lényegét illetően egy utcából és annak térré kiszélesedő részéből áll. A Szentháromság szobor körül találni a legrégebbi házait. 

Libochovice utcakép


Libochovice főtere

Libochovice főtere




A cseheknél jellemző átfogó felújítási hullám rengeteg települést széppé tett, de ez még ide Libochovicébe nem ért el teljes lendületével. A városka nevezetessége a kastély, ami belülről gyönyörű, de kívülről még kopott. A folyó partján áll gondozott parkjával. A barokk Mindenszentek templom felől közelítettem meg az úri építményt.






Libochovice (Libochowitz) kastély az Ohří (Eger) folyó partján 

Libochovice (Libochowitz) a kopott kastély

Libochovice (Libochowitz) kastély

Libochovice (Libochowitz) kastély

Libochovice (Libochowitz) kastély









Libochovice területét 1272-ben említik meg először, mint a Teplá (Tepl) kolostor birtoka. A XIII. század végén a területet a schlebi Heinrich (Hynko) von Lichtenburg szerezte meg, aki meghagyta a Klep vár felépítését. A településnek viszont már 1282-ben léteznie kellett, mert azt egy nemesi család irataiban megemlítik. Johann von Luxemburg 1324-ben Heinrich (Hynko) fiától szerzi meg az uradalmat. Johann von Luxemburg 1336-ban a Klep várat eladja és a libochovicei erősséget több kis faluval együtt. A huszita háborúk folyamán Zajic von Hasenburg a katolikusok oldalán állt és ezzel magára vonta a husziták haragját, akik Lounyból Jan Žižka vezetésével érkezve aljas módon megtámadták Libochovicét. Miután bevették és felgyújtották a husziták négy katolikus papot és két védőt égettek el a városháza előtt. Jan III. Zajic von Hasenburg uraság 1507-ben II. Vladislav (II. Uászló) uralkodása idején megkapta az éves és heti vásártartás jogát. Halálát követően 1553-ban a Hasenburg uradalmat megosztják. Kryštof Zajíc 1558-ban és fivére Jiří 1564-ben eladta a saját részüket az idősebb Johann von Lobkowitznak, ami által megszűnt a Hasenburg uradalom. Az idősebb Johann Popel Lobkowitz mezővárossá alakítja Libochovicét és több falut is birtokba vesz hozzá. Libochovicét városi rangra 1560. augusztus 7-én I. Ferdinand emeli. A régi várat 1560-ban lebontják és 1564-ben egy reneszánsz kastélyt emelnek a helyén. 1590-től a fiú Georg Popel Lobkowitz örökli az uradalmat. Ő további kiváltságokat ad a városnak, köztük a sörfőzést is engedélyezi. A II. Rudolf elleni összeesküvés vezetőjeként letartóztatják és az 1607-es haláláig Elbogen (Loket) várában raboskodik. 

Itt a régi templomkapunál van eltemetve Georg Popel von Lobkowitz, akit 1607-ben ártatlanul fejeztek le az elbogeni vár fokán

Az uradalmat 1606-ban a heves vérmérsékletű Báhtory Zsigmond szerzi meg, de 1610-ben már Adam von Sternberg kapja. Báthory Zsigmond 1606-ban lemond az Erdélyi Fejedelemségről II. Rudolf császár javára és ezért 50 ezer dukátot (arany tallért) kapott továbbá élete végéig a távoli libochovicei uradalom használati jogát. Ez akkor Libochovice várost, a kastélyát és még 17 környező falut meg egy kisebb erősséget jelentett. Ő ide az egész udvartartásával együtt költözött be. A következő évben leköveztette a főteret Libochovicében. Gutaütést kapott, amely során egyik keze és mindkét lába lebénult. Erdélyből hívtak hozzá orvost, aki meggyógyította. Csak rövid ideig lakik itt, mert 1610-ben császárellenes összeesküvés miatt fogságba vetették. Prágában 1613. március 27-én halt meg 41 évesen. 



Báthory Zsigmond fejedelemkori arcképe

Wenzel Vojtech von Sternberg 1676-ban eladta Gundakar von Dietrichsteinnek. Ő 1683-ban kibővítteti és barok stílusban alakíttatja át a kastélyt. A francia park 1685-ben lett kialakítva és ez évben épült fel a pálmaház is. Cukorgyár létesül 1847-ben. Miután Libochovice patrimonális uradalom lett 1850-től járásbírósággal rendelkező hellyé vált. Miután férfiágon kihal a Dietrichstein család 1858-tól a Herberstein grófok öröklik meg, akiktől 1945-ben veszi el a Csehszlovák állam. A vasúttal elsőként 1882-ben kötik össze Lovosice (Lobositz) felől, majd 1902-ben azt folytatták Louny (Laun) irányába. Új vashidat emelnek 1893-ban az Ohří (Eger) folyó fölé. A város lakossága 1910-ben 2280 volt. Üveg- és téglagyárat létesítenek 1912-ben. A helyi munkások többsége cseh nyelvű, akik a jobb munkakörülmények kiharcolásáért szervezkedtek. Libochovice 1939-1945 között a náci megszállás alatt a Cseh-Morva Protektorátushoz tartozott. A zsidókat és a cseh értelmiségieket üldözték.  

https://de.wikipedia.org/wiki/Libochovice

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése