2015. május 31., vasárnap

Vásárosmiske

A hetvenes évek közepén kezdődött a vasútvonalak első megszüntetési hulláma. Vásárosmiske megállója a MÁV 928 számú Sárvár és Zalabér – Batyk közötti vonalán feküdt annak 1975 májusi bezárásáig. Az épület magántulajdonba került, de sínek már nincsenek, sőt a vasúti töltés is el lett dózerolva. 


Vásárosmiske 350 körüli lakosú, soros beépítésű, szalagtelkes község Celldömölk térségében. A termálfürdővel rendelkező Mesteri szomszédja már az Árpád – kortól, de annál másfélszer nagyobb. Első okleveles említése 1272-ből való. Várjobbágyok bírták 1293-ig, akik eladták a Németújváriaknak. A XIV. században a Köcski, majd a Szécsi és a Miske családé volt. Később a Batthyányaké lett, akik sokáig zálogban tartották. A török háborúk idején többször is sarcolták mindkét harcoló fél részéről. A XVI. század elején a kani­zsai török 100 Ft sarcon kívül két gyermeket is magával vitt. A környéket 1556-ban feldúló török 7 embert hurcolt magával, 1567-ben pedig osztrák zsoldosok 21 házat fosztottak ki. Csáky László pápai kapitány 1641 –ben katonákat tartott a faluban, akik sanyargatták az itteni lakosokat. Mezővárosi rangot 1701-ben kapott, de 800 főnél többen soha nem lakták. Évente nyolc vásárt tarthattak, amelynek a haszna a földesúré volt. Határában jelentős gyümölcs- és szőlőtermesztés folyt, erre utal a XVIII. századi pecsét képe is, amely egy fát ábrázol, rajta terméssel. A falu plébánosáról már 1408 – ban említést tesznek, ezért a Mindenszentekről elnevezett első római katolikus temploma középkori eredetű lehetett. Ez az evangélikusokhoz került, de 1732-ben visszavették az akkor még torony nélküli épületet a katolikusok. A városka kegyura gr. Battyány Lajos 1791-ben építtetett az eredeti helyén barokk stílusban újat. Ezt később klasszicista stílusban átépítették, majd 1981-ben újították fel. Az épület egyhajós, a szentély keskenyebb, egyenes záródású. A főhomlokzat timpanonja felett áll a torony. A hajó késő barokk csehsüvegboltozatot kapott. Az orgonakarzat boltíves, alátá­masztás nélküli. Főoltárképét Dorfmeister István festette (1791). Elöl a koronát felajánló Szent István áll, körülvéve a magyar szentekkel, fent Szűz Mária, az Úristent jelképező háromszög, jobbra pedig ószövetségi alakok láthatók. A szentély feletti falfestmény az Angyali üdvözletet, a hajó feletti Jézust ábrázolja. A szószék em­pire stílusú.




A templom előtt bazaltkövekből emeltek emlékművet a két világháború hőseinek. 

A község széles fõutcáján egy harangtorony is áll, amelyet az evangélikusok gondoznak.

 Az itt őshonos levendula visszatelepítésével és feldolgozásával kapcsolatosan 40 tartósan munkanélküli, megváltozott munkaképességű ember megélhetéséről, nappali ellátásáról gondoskodik az új egyházmegyei intézmény a Levendula - ház, amelyet 2010 őszén avattak fel. Az évek óta üresen álló plébániát építették át erre a célra. A munkában állók levendulából szappant, csuhéból táskákat, kosarakat készítenek.








Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése