2015. március 13., péntek

Znojmo (Znaim) Dél-Morvaország 7/4.

Mikulov (Nikolsburg) után az osztrák határ mentén a bunkerokkal szegélyezett cseh vasútvonal következő városa a harmincötezres Znojmo (Znaim).
A nyolcvanas években jártam itt utoljára, amikor egy kopott, üres városnak látszott. A csehek gazdaságára nagy csapást mért a 3 millió német vagyis a lakosság harmadának kitelepítése, majd a kommunisták negyvenéves uralma. Pénzt akkor alig költöttek a pazar épületekre, amelyek állapota folyamatosan romlott. Néhol ízléstelen kockaformájú áruházakkal, szobrokkal igyekeztek megbontani az egységes történelmi belvárosok képét. Ez megváltozni látszik, mert a gazdaságuk erősödik és a műemlékek felújítására sokat fordítanak. Olyannyira sikeresek ebben, hogy a határra bátran kirakhatnák „CSEHORSZÁG MŰEMLÉKORSZÁG”. A mellékelt fényképeim tanúsítják szavaimat.
Régi, de jó állapotú nosztalgikus motorvonattal értem Znojmo (Znaim) állomásra. 



A fotocellás ajtón kilépve a szemközti utca irányába indultam, hogy a Dyje (Thaya) folyó bal partján a sziklafennsíkra épült óvárost megismerjem. Egy körtér közepén géppuskáját magasan tartó elavult ideológiájú partizánalakos bronz szobor áll. Az egykori vizesárok és várkapu helyén. A gimnáziumnál kezdődnek Znojmo (Znaim) legrégebbi házai.






















Föléjük magasodik a városháza XV. századi késő gótikus kilenccsúcsú tornya, amely dupla fiatornyos sisakjával 66 méter.



Znojmo a városháza tornya




A főtér egységét elrontja a szocializmus ízléstelenségével épült nagyáruház. Eddigi kirándulásaim során kihagytam a fényképezésből az ehhez hasonló torzókat, de most elrettentő példaként kivételt tettem. 


A város legmeghatározóbb egyházi épülete a gótikus Szent Miklós templom, amit 1348-ban IV. Károly császár építtetett.




Általában Morvaországban ritkán lehet a templombelsőket megcsodálni, mert a kapuk zárva vannak, de itt még Szent Bonifáciusz díszkoporsója is megtekinthető volt.





A kétszintes, párkányos még régebbi Szent Vencel kápolna pár lépésre áll innen, amely szintén a várfalon húzódik és szép kilátást nyújt. 


A sörösök szentélye a túloldalt áll. A morva őrgrófok egykori várának egy része a Hostan Sörgyárnak ad helyet. A kapujában a PIVOVAR-ban ittam az eddigi legfinomabb habos italt az 5,5 százalékos Bittner sört. Egy üvegnél többet nem mertem kortyolni, mert az a további fényképezés minőségére kedvezőtlenül hatott volna.


Sétám során a várfal alá vezető parkos ligetbe jutottam le egy kanyargós lépcsősoron. A patak mentén egy vízerőmű épülete és duzzasztógátja található. 





A folyót elérve ismét házak kezdődnek.  Merészen a sziklafalon csüng az első, ami az energiaellátó üzemhez tartozik.


Érdekes viaszfigurák bukkannak fel szikladíszként. Az egyik kerékpárost, a másik régi ruházatú pilótát, a harmadik üldögélő demizsonost formáz.


Egy hidacska tövében ósdi agrárgépek gyűjteménye között kisvendéglő várja a betérőket.




A folyó távolabbi szakasza fölött vasúti híd ível át magasan, amely mögött a XI. századi kápolna helyén épült Klosterbruck (Loucky kláster) premontrei kolostor hatalmas tömbje áll. 


Az óvárosba vezető utcácskán felgyalogolva ismét régi házakat, templomokat, tereket és várfalakat fényképeztem, majd a verőfényes délutánon egy korszerű mellékvonali motorvonattal hagytam el Znojmot (Znaim).

















Znojmo (Znaim) izgalmas és fordulatos múlttal rendelkezik. A legérdekesebb történet a mi Zsigmond királyunkhoz fűződik. Az osztrák herceggel IV. Alberttel 1404-ben összefogott a hírhedt rablólovag Sokol kifüstölésére. Az védekezésként biológiai fegyverként fekáliával töltött hordókat guríttatott a vár alatti táborba, aminek hatására kitört a vérhas járvány és a két uralkodó is elkapta a betegséget. Az orvos speciális kúraként Zsigmondot és Albertet fejével lefelé lógattatta egy napig, hogy a rossz levegő kimenjen a szájukból. A herceg belehalt, de Zsigmond túlélte, mert keményebb fából faragták. A várossal nem volt szerencséje, mert 1437-ben felesége Cillei Borbála ellen indított a várfalak alatt ostromot, amikor valahogy megérezte élete közeledtének végét ezért díszruhába öltözött, felvette az utolsó kenetet, halotti misét rendelt, felült a trónjára és meghalt. 
Mátyás királyunk hadai is csatáztak itt Podjebrád Györggyel, ami után 1468-1490 között a város magyar fennhatóság alatt volt.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése