2015. december 16., szerda

Érchegység - Ostrov nad Ohri / Schlackenwerth (4. rész)


Délután Sokolovból (Falkenau) a 17 ezer lakosú Ostrov nad Ohri (németül: Schlackenwerth) városba érkeztem, amely szintén az Ohri (Eger) folyóhoz közel fekszik. A kopottas vasútállomástól negyedórányi sétával az óvárosba értem. Néhány szép villát követően a három főépületből álló kastélyhoz jutni.



A most városházaként működő rész élénk színével messziről feltűnik az utcáról. Falán tábla, amely arra emlékeztet, hogy itt a háború alatt gyűjtőtábor is volt.
  




Előtte balra a címeres kapun túl a kastélypark, ahol az öreg fák között a Bystrice (Wistritz) patak folyik át a fehér kastély közelében.



A most könyvtárnak szolgáló 1674-1683 között épült kastélyrész a legszebb. Előtte kétfeljáratú barokk lépcsősor és szökőkút.





Az óváros főteréhez való kijutáshoz az önkormányzatként használt kastély tornya alatt – ami valaha a városfal részét képezte - kell átsétálni.



Középen áll az egykor reneszánsz, de később neogótikussá átalakított régi városháza. Óratornyát lépcsők ölelik.




A pestisoszlop az 1685-ös járvány áldozatainak állít emléket.






Polgárházait a szocializmus hanyag korszaka után felújították, de így is csupán szerény műemléket képviselnek. Néhány szép homlokzatot és a cukrászda falán látható Szűzanya domborműve keltette fel a figyelmemet.





A tér sarkán álló gótikus St. Michael templomban 1384-tól miséznek. Belső gazdag barokk berendezését sajnálattal nem láthattam a zárt ajtó miatt.



A közeli kőhídon a szállodaként üzemelő piarista kolostorhoz ballagtam.  A hercegi család sírkápolnája is itt található. Mellette áll a remetekápolna a hosszú lépcsősorral, amely pontos mása a németországi Rastattban láthatónak.









A havas eső eleredt, így jobbnak láttam a korábbi vonattal indulni Prágába. Az átszállás közötti időt habos cseh nemzeti ital ivásával töltöttem. A Metropol nemzetközi gyorsvonaton bóbiskolva másnap reggel 9 óra körül értem Budapestre.

Schlackenwerthet két patak összefolyásánál a XIII. században valószínű 1207-ben alapították (Zlaukowerde néven) és 1331-ben már városi joggal rendelkezik. Schlackenwerth környékét 1226-tól a Hrabischitz nemesi család birtokolja. A város a Prágába vezető kereskedelmi úton viszont királyi vámszedő joggal rendelkezett, amiből meggazdagodott. A fehérhegyi csatát (1620) követően 1848-ig a Szász-Lauenburgi Hercegség birtokába kerül, amely itt egy rezidenciát építtet. Schlackenwerth 1691 – 1787 között a Baden őrgrófok hűbérbirtoka volt miután Ludwig Wilhelm von Baden feleségül vette a 20 évvel fiatalabb Franziska Sibylla Augusta Szász-Lauenburg hercegkisasszonyt. Az ő idejükben 1697-ben készül el a nyári fehér kastély. Ezt a kor prágai és bécsi ízléséhez igazodva a háromosztatú park közepén építtették.  Az 1950-es évektől kezdődően ipara és uránbányászata miatt lakótelepek épülnek az óváros körül. A beköltözöttek megnégyszerezték a város lakosságát. A Skoda trolibuszokat évtizedeken át egészen 2004-ig a városban gyártották.


A hegyek lábánál 1951 – 1956 közötti időszakban politikai foglyokkal embertelen viszonyokban uránt bányásztak, amit a Szovjetunióba szállítottak. A lágerbe érkezőt a náciktól átvett „ARBEIT MACHT FREI” kapufelirat enyhébb változata a „PRACÍ KE SVOBODÉ ” (=„Munkával a szabadságért!”) fogadta.


A hétemeletes vöröstéglás ipari építmény az 1964-es bezárás után is megmaradt, ami most „vörös haláltorony”-ként emlékhely a munkatáborokban szenvedetteknek és meghaltaknak.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése